Lezingen 2011

Deze lezingen zijn gehouden in 2011:

“Zonnezang”

prof.dr. Rob Rutten

Emeritus hoogleraar zonnefysica te Utrecht en Oslo

In 1960 werd ontdekt dat het oppervlak van de zon overal golft in een complex patroon van bulten en kuilen die om en om wisselen in ongeveer vijf minuten. Deze "vijf-minuten oscillatie" bleef 15 jaar onbegrepen tot waarnemingen die lijken op het ontleden van de  orkestklank in samenstellende instrumenten de verklaring gaven.

“Voorbij Neptunus - De Kuipergordel”

Jos Loonen

 

“Getij en Getijverschijnselen op Aarde en in het Heelal”

drs. Cees Veth

NIOZ te Texel

Het getij, de beweging van eb en vloed in de zee. Dit is een verschijnsel dat door iedereen die ooit aan de kust is geweest wel eens is gezien. Regelmatig komt het water omhoog en zakt net zo regelmatig weer terug. Dit ritme is voor de meesten van ons een gegeven, een natuurverschijnsel dat er altijd is geweest en er ook altijd zal zijn. Toch is het vrij simpel te verklaren.

“Exoplaneten”

dr. Ignas Snellen

Universiteit van Leiden

Er volstrekt zich een ware revolutie in de studie naar extrasolaire planeten. Nog geen vijftien jaar geleden waren de acht planeten in ons eigen zonnestelsel de enigen die we kenden. Sinds de ontdekking van planeten rondom andere sterren rollen we van de ene verrassing naar de andere.